امروز: چهارشنبه، 18 تیر 1399

معرفی ریسه ای برای صید ماهی اسکات (زهروک)

معرفی ریسه ای برای صید ماهی اسکات (زهروک)

ریسه رکا مل ساده می باشد موارد لازم برای این ریسه

  1. طعمه خمیر ساده

  2. قلاب سایز کوچک

  3. شناور

دوستان توجه داشته باشند که این ماهی فقط لذت صید ورزشی را دارد وقابل مصرف نیست و ماهی بسیار خطرناک می باشد زیرا باله های بالای آن سمی می باشد.

من نمی دونم چرا خیلی علاقمند به صید این ماهی شدم دلیلم زیبایی این ماهی می باشد راستی فرا موش نکنید که این ماهی قابلیت نگهداری در آکفاریوم آب شیرین را نیز داردآشنایی با ماهی زهروک

آشنایی با ماهی زهروک
موضوع : ماهی زهروک


ماهی زهروک یک ماهی سمی در آب های شور به خصوص نزدیکی سواحل و اسکله ها است .
نام علمی : Scatofagouskh

نام انگلیسی : Spotted Scat

خانواده : Scatofagidae

نام محلی : زهروک

 
این ماهی که دارای بدنی چهار گوش و مستطیلی میباشد دارای جسه ای فشرده و شیب زیاد که دارای سری کوچک با یک فرو رفتگی در بالای چشم است . رنگ این ماهی در پشت سبز رنگ و پهلوهای سفید با تعداد زیاد لکه های مشکی در پهلو ها است.
یک باله پشتی دارد که به وسیله یک فرورفتگی عمیق در قسمت خاردار آن جدا میشود. باله پشتی دارای 11 خار و مخرجی 4 خار و باله شکمی یک خار دارد .
این ماهی دارای فلس های ریز به شکله شانده ای و چسبنده است که تا روی سر و باله های میانی گسترش میابد . خط جانبی قوسی و موازی با خط پشتی است . گونه ها و سرپوش آب شش پوشیده اس فلس است.
این ماهی دارای دندان های کوچک و پهن غیر ارتجاع با دندان های مسواک مانند و به شکل دندان های ریز که در هر دو فک رشته ای سه گوش و قابل حرکتند. پیش فک های فوقانی و به طور جزئی به وسیله پیش چشمی از لبه دهان تجاوز میکند.
درازای بدن 30 سانت و طول آن در حالت استاندارد 15 سانتی متر میباشد.
این ماهی ها معمولا در سواحل دریا ها میباشند و آب های شور مزه را ترجیح میدهند . این ماهی دارای شنای کندی میباشد و آزادانه وارد رودخانه های حد مد میشود که معمولا گروه هایی را تشکیل میدهند.
طعمه های این ماهی : این ماهی معمولا همه جور طعمه را میخورد و تخم گذار میباشد.

این ماهی ارزش اقتصادی بالایی ندارد اما در سنین کم در آکواریوم های تزئینی مورد استفاده قرار میگیرد.

برگرفته ازسایت: ماهیگیری ( پارس )