امروز: شنبه، 9 فروردین 1399

ماهی پیرانا

ماهی پیرانا

ماهی‌ها مخلوقاتی زیبا هستند که به نظر آرام و بی‌آزار می‌رسند اما در این بین ماهیانی هم وجود دارند که برخلاف دیگر ماهی‌ها نه ظاهر زیبایی دارند و نه چندان بی‌آزارند. یکی از این ماهی‌های خطرناک پیراناست که به‌خاطر خوی درنده‌اش، پیرانای قاتل نیز نامیده می‌شود. پیرانا در برخی از کشورها صید شده و به دلیل داشتن گوشتی مطبوع  و لذیذ به عنوان غذا مصرف می‌شود. در کل 500 گونه پیرانا در دنیا وجود دارد که 20  گونه آنها گوشتخوار و باقی آنها گیاهخوار هستند. از 20 گونه‌ای که گوشتخوار هستند تنها چهار یا پنج نوع از آنها بسیار خطرناک است.

 

http://www.hamshahrimags.com/Images/News/Smal_Pic/1-10-1389/IMAGE634286536505528750.jpg


پیراناهای‌ شکم‌قرمز درنده‌ترین ماهی دنیا

پیرانا‌ها بیشتر در آب‌های آمریکای جنوبی و آمازون که دارای آب روان است زندگی می‌کنند. آنها معمولا ماهی‌های کوچک‌تر را گاز گرفته، زخمی می‌کنند و بعد از ‌بی‌حال شدنشان آنها را می‌خورند. نکته جالب اینجاست که اگر در این زمان حیوان دیگری به طور اتفاقی در آب بیفتد به اشتباه خورده خواهد شد  زیرا وقتی بوی خون به مشام پیرانا می‌رسد به نوع شکار هیچ دقتی نکرده و فقط برای خوردن آماده می‌شود. این ماهی‌ها مانند کوسه‌ها به بوی خون حساس هستند و به سمت آن جذب می‌شوند و حتی آن را از چندین متر آن طرف‌تر به خوبی احساس می‌کنند. دندان‌های پیراناها آ‌ن‌قدر تیز هستند که در برخی از قبایل هندی و آمریکایی از آنها برای ساختن قیچی و چاقوهای شکار استفاده می‌کنند. یکی از انواع پیرانا که بسیار وحشی و درنده هم هست، پیرانای شکم قرمز است که تقریبا در هر شاخه از رود آمازون تعدادی از آنها یافت می‌شوند.

این نوع پیرانا بیشتر عمر خود را بی‌حرکت است اما اگر دنبال طعمه کند، سرعتش غیر‌قابل تصور است و تا طعمه‌اش را شکار نکند، دست از تعقیب آن نمی‌کشد. اگر نتواند محیط مناسب و بزرگی را برای زندگی خود پیدا کند درنده‌تر نیز خواهد شد. طبق تحقیقات دانشمندان، درنده‌خویی پیرانای شکم قرمز پنج برابر کوسه سفید اعلام شده است. تمام افراد قبایلی که در اطراف رودخانه آمازون  زندگی می‌کنند از خطرناک بودن این نوع ماهی باخبرند اما اجازه می‌دهند تا کودکانشان در آب رودخانه‌ای که پر از ماهی قاتل است شنا کنند.

 http://www.boltonmuseums.org.uk/images/aquariumimages/red-bellied-piranha.jpg

برای دیدن بقیه متن به ادامه مطلب بروید
تكثير و توليد مثل ماهي پيرانا

اموزش تكثير و توليد مثل ماهي پيرانا در اكواريوم

نحوه ي تكثير پيرانا در آكواريوم

یک جفت پیرانای بالغ

نام : پیرانا

خصوصیات فیزیکوشیمیایی تکثیر : دما = 83-73 درجه فارنهایت ( 28.3-22.8 درجه سانتیگراد ) – PH=6.5-7.5

تشخیص جنسیت : باله ی پشتی نر کمی تیزتر و باله ی زیرین آن لبه دار است . بدن پیرانای نر ضخیم تر از بدن ماده است .پیرانای ماده

اموزش تكثير و توليد مثل ماهي پيرانا در اكواريوم

تانک تکثیر : 100 گالن ( حدود 380 لیتر )

شرایط تانک تکثیر : یک لامپ مهتابی مناسب برای ایجاد نور کم قرار داده شود و نیمی از تانک تاریکتر از قسمت دیگر باشد .

ابتدا 5 تا 6 پیرانای بالغ را در یک تانک کاملاً اختصاصی ( بدون ماهی دیگر ) قرار دهید . برای پیدا کردن یک جفت مولد از آنها دو پیرانا یکی با بدن ضخیم و دیگری را با بدن نازک انتخاب کنید .

در زیستگاه اصلی آنها در رودخانه آمازون ماهی ها در فصل های بارانی بیش تر تولید مثل می کنند و می توانند با تعویض مداوم قسمتی از آب شرایط را به زیستگاه اصلی آنها شبیه کرده و پیراناها را ترغیب به تکثیر کنید .

هنگامیکه رنگ پیرانا از دست می رود و کاملاً سیاه می شود ، زمان جفت گیری فرا رسیده و آنها سعی می کنند از قسمتی از تانک که برای تخم ریزی آماده کرده اند مراقبت کنید . در این زمان نباید هیچ ماهی دیگری در تانک بوده و به هیچ صورت دیگری به آنها اضطراب وارد شود . جفت مورد نظر شروع به حفر شن ها کرده و با جابجایی شن ها توسط دهانشان ، چاله ای را برای قرار دادن تخم ها آماده می کنند . ماهی ماده تخم ها را در چاله ریخته و جای خود را به پیرانای نر می دهد تا تخم ها را بارور کند .

یک جفت پیرانا در حال نگهداری از تخم ها

اموزش تكثير و توليد مثل ماهي پيرانا در اكواريوم

والدین به شدت از تخم ها مراقبت می کنند تا پس از 2 تا 3 روز تخم ها هچ شوند . ( بچه ها از تخم خارج شوند . )

بچه های پیرانا

می توانید پس از تخم ریزی و بارور شدن تخم ها یک تانک 10 تا 15 گالنی ( حدود 38 تا 57 لیتری ) را با وسایلی چون بخاری و فیلتر زیر شنی ( برای پنهان شدن بچه ها ) از آب تانک پر کرده و تخم ها را به آنجا منتقل کنید . البته جابجایی تخم ها باید خیلی با دقت انجام شود و تخم ها را توسط ظرفی از تانک خارج کرد که تخم ها با هوا تماس نداشته باشند .

ظرف محتوی تخم ها پس از هچ شدن

پس از هچ شدن تخم ها بچه ها خیلی سریع کیسه ی چربی خود را مصرف کرده و شما باید آنها را با آرتمیا تغذیه کنید .


بچه های پیرانا

اموزش تكثير و توليد مثل ماهي پيرانا در اكواريوم

بچه های پیرانا

بچه های پیرانا

بچه های پیرانا

اموزش تكثير و توليد مثل ماهي پيرانا در اكواريوم

برای دریافت یک فیلم از پیرانا و بچه هایش روی لینک زیر کلیک کنید .

دانلود فیلم پیرانا و بچه هایش

پسورد : www.aqua-quest.ir


توجه : در بیش تر مراجع آکواریومی تکثیر پیرانا درآکواریوم را کاری بسیار مشکل و حتی غیر ممکن معرفی کرده اند ، ولی سایت ما توانسته از تکثیر پیرانا اطلاعات اندکی به دست آورد که در اختیار شما قرار گرفته و ما معتقدیم شما می توانید جزء اندک کسانی باشید که پیرانا را در اسارت تکثیر کرده اند .


منبع : www.aqua-quest.ir