سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

جستجو در سایت
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
1
--
0
1 نفر

نخ ماهیگیری

نخ ماهیگیری

یکی از لوازم مهم  در ماهیگیری که بسیاری از ما ماهیگیران به آن توجه نداریم نخ ماهیگیری است . نخ ها انواع مختلفی دارند ۱٫ نخهای براید (بافته) ۲٫ نخ مونو فلور کربن ۳٫ نخ فلای ۴٫ نخ لیدر(نخ ریسه)  و ۵٫ نخ اصلی که بر روی چرخ ماهیگیری بسته میشود:

۱٫ نخ های براید یا بافته نوعی از نخهای بافته شده هستند و معمولآ از جنس ابریشم با مقاومت بسیار بالا طراحی شده و به بازار عرضه میگردند از این نوع نخ در ماهیگیری آب شور نیز میتوان استفاده کرد .معمولأ تست وزن این نوع نخ از بقیه نخ ها بسیار بالاتر و از نظر قیمت نیز بالاتر میباشند . برای مثال تست نخ شرکت POWER PRO در سایز  ۰٫۱۹     میلی متر ۱۳ کیلوگرم میباشد . یا تست نخ  شرکت CORMORAN کوموران در سایز ۰٫۲۵ میلی متر ۱۹ کیلوگرم است.

نخ براید شرکت کورموران

نخ براید شرکت کورموران

2. نخ مونو فلور کربن توعی نخ نایلونی با ۲ مزیت بسیار عالی میباشد اول : بی رنگ شدن کامل درآب (محو شدن نخ در آب ) به طوری که ماهی در آب قادر به دیدن این نوع نخ نمی باشد و دوم : این نوع نخ الکتریسیته (یونهای باردار) را در خود  بر اثر اصطکاک جاری نمی کند  و به صورت آنتی شوک عمل مینماید یعنی در اثر برخورد این نخ در آب با بدن ماهی هیچ شوکی به ماهی وارد نشده و باعث فرار ماهی نمیشود.

 نخ فلور کربن

نخ فلور کربن

3 . نخ فلای نخی است مانند نخ های دیگر البته با سایز بندی متفاوت و با روکشی مخصوص که باعث میشود این نوع نخ بر روی آب شناور بماند .

نخ فلای

نخ فلای

4 . نخ لیدر یا ریسه نخ هایی هستند که مختص در بستن ریسه کاربرد دارند و به صورت تخصصی برای ریسه تولید می شوند برای مثال : نخ های ابریشمی ریسه های کپور و نخ های فلور کربن که در بالا ذکر شد و نخ های لیدر مخصوص آب شور و …

نخ لیدر

نخ لیدر

نخ لیدر

نخ لیدر

5. نخ اصلی : این نوع نخ نیز در رنگها و سایزهای متفاوتی در بازار یافت می شود اما نکته مهم در این مورد استفاده تخصصی از این نوع نخها در مکان و برای ماهی مشخص می باشد به طور مثال هیچ گاه نمی توان از نخی که در لانسه کشی برای قزل آلا استفاده میکنیم برای صید اردک یا کپور نیز از همان استفاده کرد برای هر کدام از این کارها باید از نخ با سایز و تست مناسب خودش استفاده کرد به عنوان مثال ما در ایران قزل آلای بزگ تر از ۷ یا ۸ کیلو نداریم پس احتیاجی نیست از نخ بیشتر از ۰٫۲۲ تا ۰٫۲۵ استفاده کنیم ولی بضی از ماهیگیران عزیز به این قضیه توجه نمی کنند من ماهیگیری را دیدم که با نخ ۰٫۳۳ برای قزل اسپینینگ انجام می داد . البته کارخانه های تولید کننده نخ ولوازم ماهیگیری این مشکل را تاحدودی رفع کرده و اقدام به تولید نخ های تخصصی برای ماهیگیری کرده اند . مثال : این شرکتها CORMORAN , COLMIC , DAIWA , … اقدام به جداسازی و تخصصی کردن محصولات خود نموده اند و شما میتوانید برای ماهیگییری کپور و یا آب شور و یا قزل و یا حتی نخ لیدرو… از محصولات این شرکتها استفاده نمایید .

نخ ماهیگیری

نخ ماهیگیری

نخ ماهیگیری

نخ ماهیگیری

نخ ماهیگیری

0
--
0
0 نفر

نخ ماهيگيري جنس تار عنكبوت

سلام. روزی که حرف ساختن لباس ضد گلوله از تار عنکبوت به میان آمد کسی باورش نمیشد که شدنی باشد. اما شد. به تازگی هم یکی دیگر از شرکتهای پیشتاز در ساختن وسایل ماهیگیری ساخت نخ ماهیگیری با استفاده از تار عنکبوت را در کار خود قرار داده است. از مزیتهای این تار (نخ) اینست که بسیار سبک است (در فلای فیشینگ بسیار موثر خواهد بود) و استحکامی مانند نخهای نایلونی دارد. در ضمن بی رنگی آن هم از مزایای آن است. این نخ نسبت به نخهای دیگر نازک تر است.این نخ قعلا در حال آزمایشات اولیه است. اما مطمئنا روزی این نخها به بازار می آید.

برای مشاهده بقیه صفحات این موضوع کلیک کنید