سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

اخرین مطالب ارسال شده در انجمن

سایت ماهیگیری و ماهی شناسی

جستجو در سایت
کانال ما را در تلگرام دنبال کنید
0
--
0
0 نفر

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري

بررسی مقدماتی:

قبل از مقایسه ویژگیهای خاص چرخها چندین فاکتور مهم برای رسیدگی و بررسی وجود دارد. موقعیت و نحوه ماهیگیری را به خاطر داشته باشید. چه نوع ماهی می خواهید صید کنید؟ چه حدود اندازه ای از این ماهی را می خواهید صید نمایید؟ چه نخی (کیلوگرم تست) را می خواهید مورد استفاده قرار دهید؟ همچنین به تکنیک مورد استفاده باید توجه داشته باشید. آیا می خواهید از طعمه یا طعمه های مصنوعی،‌ روش ترولینگ یا انتظاری را به کار برید؟ مطمئن باشید اندازه و نوع چرخی که شما در حال بررسی آن هستید متناسب با نوع ماهیگیر ای است که می خواهید انجام دهید. نتیجه پاسخ به این سوالات به شما کمک خواهد کرد تا به فهرستی از احتیاجات عمومی که بطور قابل ملاحظه ای عمل جستجویتان را کاهش خواهد داد، دست یابید.

انتخاب یک نوع:

اگر شما یک ماهیگیر تازه کار هستید شاید ساده ترین نوع را برای پرتاب و صید نسبت به مدلهای معمول و متعارف، چرخهای اسپینینگ یا اسپول ثابت بیابید. عملکرد ساده ای داشته و پیچ خوردن نخ ماهیگیری در آنها در اصل موضوع نگران کننده ای نیست. اگر پرتابگری ماهر و زبردست هستید، یک چرخ حرفه ای کانونشنال (Conventional) (چرخهای قدرتمند مخصوص ماهیگیری در آبهای شور) یا بایت کاستر به همراه تنظیم گر کنترل پرتاب، ممکن است انتخاب بهتری باشد. این قبیل تجهیزات به شما اجازه خواهد داد تا بیشترین پرتاب را داشته و کارکردی کامل داشته باشید. مطمئنأ پسند شخصی نقش مهمی را ایفا می کند.

یک نمونه از چرخهای بایت کاستینگ یک نمونه از چرخهای کانونشنال

بطور مثال بسیاری از ماهیگیران قدیمی و با تجربه ای هستند که چرخهای اسپینینگ را بیش از مدلهای کانونشنال ترجیح می دهند. در هر نوع چرخی که شما قصد خرید آنرا دارید، باید اطمینان حاصل کنید که در استفاده و کارکرد نوع خاص ویژگی محصول راحت می باشید. اگر این کار را نکنید، احتمال دارد به جای لذت بردن از ماهیگیری، متحمل ناکامی و شکست شوید.

یک نمونه از چرخهای اسپینینگ یا اسپول ثابت 

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري

سیستم های کلاج:

ماهیگیران در هنگام خرید چرخ کانونشنال یا بایت کاستینگ می توانند یکی از دوسیستم کلاج ستاره ای یا کلاج اهرمی را انتخاب کنید.با یک کلاج ستاره ای با چرخاندن اهرمی که به شکل ستاره می باشد می توانید به صورت دستی میزان کشش نخ را کاهش یا افزایش دهید.سیستمهای ستاره ای عملکرد ساده ای دارند و در بیشتر محصولات از این دست یافت می شوند. سیستمهای کلاج اهرمی معمولأ نرمترند و از استحکام بیشتری در هنگام مبارزه با ماهی برخوردارند. بیشتر کلاجهای اهرمی نسبت به کلاجهای ستاره ای جمع و جورتر شده و از دقت بیشتری در تنظیم برخوردارند. تنها اشکالی که در چرخهای با سیستم کلاج اهرمی وجود دارد قیمت بیشتر آنها نسبت به چرخهای با سیستم کلاج ستاره ای است.

سیستک کلاج ستاره ای 

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري

سیستم کلاج اهرمی 

اگر شما چرخهای اسپینینگ یا اسپول ثابت را ترجیح می دهید، پی خواهید برد که بطور کل دو نوع انتخاب دارید- کلاج از جلو و کلاج از عقب. اینکه سیستم کلاج بر روی چرخ چه جایی قرار داده شده دلایل متفاوتی دارد. لزومأ موقعیت آن تنها بخاطر به وجود آوردن یک سیستم بهتر نیست. سیستم کلاج از جلوی چرخهای اسپینینگ، معمولأ ویژگیهای بیشتری دارد. بواسطه وجود واشرهای دیسکی در سیستم کلاج اینگونه چرخها، آنها از بقا و کارآیی بیشتری برخوردارند.

چرخهای اسپینینگ کلاج از عقب ممکن است که در اسفاده راحتتر باشند اما معمولأ در برابر فشار ماهیهای بزرگ تاب مقاومت ندارند و در شرایط سخت مانند چرخهای اسپینینگ کلاج از جلو نیستند. همانند چرخهای کانونشنال، نرمی و دقت سیستم کلاج چرخهای اسپینینگ بسیار مهم است. اگر از سیستم کلاج از جلو یا کلاج از عقب استفاده می کنید، مطمئن شوید که کلاج که کلاج در فواصل کوچک سفت می شود. همچنین مراقب ثبات و استحکام آن نیز باشید. یعنی وقتیکه نخ را که از روی حالت خاصی از تنظیم نیرون می کشید، کلاج در تمام مدت بیرون آمدن نخ می بایست فشار یکنواخت و ثابتی را وارد نماید. در رویارویی با یک ماهی درشت، هر بی ثباتی در سیستم کلاج بی شک می تواند باعث از دست دادن مقدار زیادی نخ باشد و کار را بر ماهیگیر مشکل نماید.

سیستم کلاج از جلو سیستم کلاج از عقب

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري

نوع سومی از کلاج بر روی برخی از چرخهای اسپول ثابت وجود دارد که به طعمه رونده یا Bait Runner مشهور است. این سیستم برای صید ماهیانی چون کپور، سوف و اردک ماهی به روش انتظاری طراحی شده است. در این حالت شما بر روی چرخ دو حالت تنظیم کلاج خواهید داشت. شما می توانید سیستم کلاج را بر روی حالت آزادانه تنظیم نمایید و با استفاده از سیستم هشدار دهنده الکتریکی بدون آنکه ماهی متوجه مانعی شود، متوجه بردن طعمه توسط ماهی گشته و با چرخاندن یک دور دسته چرخ سیستم کلاج بر روی حالت دوم تنظیم که از قبل خودتان تنظیم کرده اید، ببرید. امروزه کاربرد این چرخ بین ماهیگیران کپور تقریبأ فراگیر شده است.

سیستم طعمه رونده یک نمونه از چرخ با سیستم طعمه رونده

بالبرینگها:

 

درون کلیه چرخهای اسپینینگ، کانونشنال و بایت کاستینگ از بالبرینگ یا بوشهایی در مکانهای خاص و استراتژیک جهت نرمی و دوام بیشتر و همچنین به عنوان یک تکیه گاه قرار داده شده اند. در بیشتر چرخهای اسپینینگ از بالبرینگهای غلطکی در قسمت غلاف کمان چرخ نیز استفاده شده است. بالبرینگهای ضدزنگ آببندی شده نسبت به بوشها رجحان بیشتری در عملکرد نرم و پایداری بیشتر دارند. پس به طور معمول بالبرینگهای بیشتر در یک چرخ نرمی بیشتری را فراهم خواهند آورد. چرخهای با کیفیت دست کم از دو بالبرینگ ضدزنگ بهره می برند. مدلهای بهتر معمولأ از 4 تا 6 بالبرینگ بهره می برند. هرچند در برخی از مدلهای جدید چرخهای اسپینینگ لوکس دارای بیش از 12 بالبرینگ نیز عرضه شده اند.

 

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري

نسبت چرخ دنده ها:

نکته قابل ملاحظه دیگر هنگام خرید یک چرخ، نسبت چرخ دنده های آن است. به این مفهوم است که هنگامی که یک دور دسته چرخ را می چرخانید، چند دور کامل کمان چرخ به دور اسپول خواهد چرخید. در واقع نسبت چرخ دنده ها، چگونگی سرعت جمع شدن نخ به میزان چرخاندن دسته چرخ توسط ماهیگیر را بیان می کند. چرخهای اسپینینگ، بایت کاستینگ و کانونشنال می توانند نسبت چرخ دنده های متفاوتی را عرضه کنند. از چرخ دنده های با سرعت جمع کردن کند (1-1 تا 1-3) تا سرعت جمع کردن بالا (1-4 تا 1-6).

چرخهای با سرعت جمع کردن بالا جهت کار با طعمه های مصنوعی سریع در پشت قایق یا در جمع کردن نخ با سرعت هنگامی که ماهی به سمت قایق در حرکت است، بهتر می باشد. مدلهای با ویژگی نسبت چرخ دنده های کمتر همانند چرخهای اخیر قادر به جمع کردن سریع نخ نیستند اما قدرت چرخاندن دسته چرخ بیشتری را جهت روشهای انتظاری و ترولینگ فراهم می کنند.

ماهیگیرانی که در فکر خرید یک چرخ کانونشنال با عملکرد سنگین هستند، ممکن است که به دنبال خرید یک مدل دو سرعته باشند. بهر حال آنها قیمت سنگین تری نسبت به همخویشان تک سرعته شان دارند. چرخهای دو سرعته مزایای گسترده متفاوتی را فراهم می کنند از قبیل سرعت جمع کردن بالا و قدرت در چرخاندن دسته چرخ. با یک چرخ دو سرعته، ماهیگیر می تواند بطور دلخواه چرخ را از حالت جمع کردن نخ سریعتر به قدرت بیشتر تنها با فشردن ساده یک اهرم جابجا نمایند. نسبت چرخ دنده ها را معمولأ بر روی اسپول می نویسند.

 

قابها:

 

بیشتر قاب چرخها از آلومینیم (ریخته گری یا تراشکاری) یا گرافیت ساخته شده اند. هرکدام از این موارد فواید و مضرات خود را دارند. چرخهای ساخته شده از آنودیز آلومینیم ( روش ساخت و عملیات مربوط به آلومینیم و آلیاژهای آن توسط اکسیداسیون اندیک) معمولأ قویترند و از دوام و پایداری بیشتری نسبت به مدلهای گرافیتی برخوردارند. اما به هر حال سنگین ترند. چرخهای با بدنه گرافیتی سبکتر و مقاوم تر نسبت به خوردگی می باشند. تا به امروز آنها هنوز نتوانسته اند قدرت و دوام یکسانی همانند چرخهای آلومینیمی ریخته گری یا تراشکاری عرضه کنند.

به سبب طراحی ذاتی و طبیعی چرخهای اسپینینگ، بدنه های آنها از چندین قطعه ساخته می شود. بیشتر چرخهای کانونشنال نیز در مدها و اسلوبهای یکسانی ساخته می شوند. بهرحال برخی از کارخانه ها حداقل یک قطعه را به صورت گرافیتی عرضه کرده اند. این سبک طراحی رویهم رفته یکپارچگی و قدرت چرخ را افزایش می دهد. در عین حال نقصان سنگینی وزن را نیز جبران می نماید.

توازن و دوام:

چه چرخهای کانونشنال یا اسپینینگ را ترجیح دهید، اطمینان حاصل نمایید وقتیکه دسته چرخ را می چرخانید، احساس نرمی، صلبیت، قوت و استواری به شما دست می دهد. در چرخهای اسپینینگ، این موضوع ارتباط بسیاری به کیفیت مونتاژ اجزاء دوار و دسته چرخ دارد. اگر شما به لنگی چرخ توجه کنید، آن بدین معنی است که چرخ فاقد اجزاء دوار بالانس شده می باشد. همچنین چرخ می بایست دسته ای با وزنه متعادل و خنثی کننده باشد تا عملکردی نرم و راحت در استفاده را فراهم نماید. ویژگی بسیار مهم دیگر برای چرخهای کانونشنال و اسپینینگ قابلیت ضد برگشت نامحدود چرخ می باشد. این مکانیسم به حذف بازی دسته چرخ برای صلبیت بیشتر کمک می کند. همچنین تأثیر مثبتی در به قلاب افتادن ماهی دارد. وجود هرگونه خلاصی در دسته چرخ می تواند سبب شود هنگامی که تلاش در هدایت ماهی به سمت خود دارید، ماهی از دست برود.دسته های شستی دار و ترکیبی مواردی شخصی پسند هستند اما بیشتر ماهیگیران طرحهای متناسب تر و راحت تر را ترجیح می دهند. دسته های شستی دار اغلب بوسیله کارخانه Penn و البته دیگر کارخانه ها نیز عرضه شده اند. همچنین دسته های شستی دار محکم نگه داشتن بیشتر هنگام شرایط مرطوب را فراهم می کنند.

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري


کنترل کننده های پرتاب:

 

اغلب چرخهای کانونشنال و بایت کاستینگ مجهز به جزئی بنام سیستم کنترل پرتاب می باشند که کمک به تصمیم گیری سرعت چرخش اسپول هنگام پرتاب می نماید. این سیستمها می توانند بسته به مدل چرخ بصورت گریز از مرکز یا مغناطیسی باشند و تنظیمشان بسته به یکی از دو صورت داخلی و خارجی است. سیستمهای کنترل گر پرتاب می توانند کمک بسیاری به افزایش حداکثر پرتاب و به حداقل رسیدن پیچ خوردگی نخ ماهیگیری داشته باشند. در هر حال جلوگیری از عمل پیچ خوردن نخ ماهیگیری در هیچ چرخی محال و غیر ممکن نیست. این موضوع بسیار مهمی برای ماهیگیر است که درک کند، هیچ چرخی بطور صد در صد بدور از پیچ خوردن وجود ندارد.

قطع نظر از چگونگی پیشبرد مکانیسم کنترل گر های پرتاب، در هنگام پرتاب چه از مدلهای مغناطیسی یا نیروی گریز از مرکز برای کمک به کنترل گرهای پرتاب استفاده شود، نیاز است ماهیگیر به آرامی با انگشت شست نیروی سبکی را به اسپول برای جلوگیری از پیچ خوردن نخ به کار برد. یک شست تعلیم دیده به همراه سیستم موثر کنترل پرتاب بهترین دستورالعمل برای رهایی از مشکلات و آزاردیدنها در پرتاب است.

انتخاب چرخ موتور ماهيگيري

مکانیسمهای وسایل پیچیدن نخ ماهیگیری:

چرخهای بایت کاستینگ و برخی از چرخهای بزرگ کانونشنال دارای خصیصه مکانیسم پیچش نخی هستند که بطور خودکار تضمین می نماید که نخ بطور یکنواخت بر روی اسپول هنگام جمع کردن توزیع شود. بهر حال چرخهایی که وسایل پیچیدن نخ را به دور اسپول عرضه می کنند از آسودگی و راحتی بیشتری برخوردارند. (دیگر نگران هدایت نخ بصورت دستی نخواهید بود) خوب، طبعأ آنها از ابزار مکانیکی پیچیده تری نسبت به چرخهای استاندارد یا فاقد وسایل پیچیدن نخ می باشند. برخی از مکانیسمهای پیچیدن نخ نسبت به مدلهای دیگر از پایداری و ضریب اطمینان بیشتری برخوردارند. اگرچه قطعاتی که در بیشتر این سیستمها بطور مرتب مورد استفاده قرار می گیرند تمایل به فرسودگی دارند. البته کلیه چرخهای اسپول ثابت به این سیستم مجهز می باشند.


سیستم جمع کردن یکنواخت نخ بدور اسپول

اسپولها:

در هنگام خرید هر یک از چرخهای اسپینینگ و کانونشنال می بایست به طرح و ترکیب اسپول توجه شود. چرخهای اسپینینگ با یکی از اسپولهای آلومینیمی یا گرافیت عرضه می شوند (در مواردی با هر دو). اسپولهای آلومینیمی قدرت و دوام بیشتری را در برابر شکستگی و ترک خوردگی تحت لنگر پیچشی فراهم می کنند.

بطور عمده دو نوع اسپول وجود دارد. اسپولهای داخلی یا قابدار و اسپولهای روباز. برخی از ماهیگیران اعتقاد وافری به عملکرد و راحتی مدلهای قدیمی اسپولهای داخلی یا قابدار دارند. هرچند بیشتر نمونه های چرخهای پیشرفته دارای اسپولهای روباز هستند. روباز بودن کمک به جلوگیری نخ از گره خوردن یا گرفتار شدن درون قاب چرخ می کند. بعلاوه گزینه های انتخاب اسپول چرخهای اسپینینگ شامل اسپول استاندارد یا کم عمق و دراز شده (برای پرتاب بلند) یا عمیق می باشد. در طراحی اسپولهای پرتاب بلند جدیدتر کاهش اصطکاک نخ ملحوظ شده است در نتیجه از پرتاب بلندتری برخوردار است.

منبع : www.fishing.ir


1
--
0
1 نفر

همه چيز در مورد موتور - قرقره چرخ لانسه ماهيگيري
قبل از مقايسه ويژگيهای خاص چرخها چندين فاكتور مهم برای رسيدگی و بررسی وجود دارد. موقعيت و نحوه ماهيگيری را به خاطر داشته باشيد. چه نوع ماهی مي خواهيد صيد كنيد؟ چه حدود اندازه ای از اين ماهي را مي خواهيد صيد نماييد؟ چه نخی (كيلوگرم تست) را مي خواهيد مورد استفاده قرار دهيد؟

 

ادامه‌ی مطلب را بخوانید »
 

همه چيز در مورد موتور - قرقره چرخ لانسه ماهيگيري

بررسي مقدماتي:

قبل از مقايسه ويژگيهاي خاص چرخها چندين فاكتور مهم براي رسيدگي و بررسي وجود دارد. موقعيت و نحوه ماهيگيري را به خاطر داشته باشيد. چه نوع ماهي مي خواهيد صيد كنيد؟ چه حدود اندازه اي از اين ماهي را مي خواهيد صيد نماييد؟ چه نخي (كيلوگرم تست) را مي خواهيد مورد استفاده قرار دهيد؟ همچنين به تكنيك مورد استفاده بايد توجه داشته باشيد. آيا مي خواهيد از طعمه يا طعمه هاي مصنوعي،‌ روش ترولينگ يا انتظاري را به كار بريد؟ مطمئن باشيد اندازه و نوع چرخي كه شما در حال بررسي آن هستيد متناسب با نوع ماهيگير اي است كه مي خواهيد انجام دهيد. نتيجه پاسخ به اين سوالات به شما كمك خواهد كرد تا به فهرستي از احتياجات عمومي كه بطور قابل ملاحظه اي عمل جستجويتان را كاهش خواهد داد، دست يابيد.

انتخاب يك نوع:

اگر شما يك ماهيگير تازه كار هستيد شايد ساده ترين نوع را براي پرتاب و صيد نسبت به مدلهاي معمول و متعارف، چرخهاي اسپينينگ يا اسپول ثابت بيابيد. عملكرد ساده اي داشته و پيچ خوردن نخ ماهيگيري در آنها در اصل موضوع نگران كننده اي نيست. اگر پرتابگري ماهر و زبردست هستيد، يك چرخ حرفه اي كانونشنال (Conventional) (چرخهاي قدرتمند مخصوص ماهيگيري در آبهاي شور) يا بايت كاستر به همراه تنظيم گر كنترل پرتاب، ممكن است انتخاب بهتري باشد. اين قبيل تجهيزات به شما اجازه خواهد داد تا بيشترين پرتاب را داشته و كاركردي كامل داشته باشيد. مطمئنأ پسند شخصي نقش مهمي را ايفا مي كند.


 

 


بطور مثال بسياري از ماهيگيران قديمي و با تجربه اي هستند كه چرخهاي اسپينينگ را بيش از مدلهاي كانونشنال ترجيح مي دهند. در هر نوع چرخي كه شما قصد خريد آنرا داريد، بايد اطمينان حاصل كنيد كه در استفاده و كاركرد نوع خاص ويژگي محصول راحت مي باشيد. اگر اين كار را نكنيد، احتمال دارد به جاي لذت بردن از ماهيگيري، متحمل ناكامي و شكست شويد.

سيستم هاي كلاج:

ماهيگيران در هنگام خريد چرخ كانونشنال يا بايت كاستينگ مي توانند يكي از دوسيستم كلاج ستاره اي يا كلاج اهرمي را انتخاب كنيد.با يك كلاج ستاره اي با چرخاندن اهرمي كه به شكل ستاره مي باشد مي توانيد به صورت دستي ميزان كشش نخ را كاهش يا افزايش دهيد.سيستمهاي ستاره اي عملكرد ساده اي دارند و در بيشتر محصولات از اين دست يافت مي شوند. سيستمهاي كلاج اهرمي معمولأ نرمترند و  از استحكام بيشتري در هنگام مبارزه با ماهي برخوردارند. بيشتر كلاجهاي اهرمي نسبت به كلاجهاي ستاره اي جمع و جورتر شده و از دقت بيشتري در تنظيم برخوردارند. تنها اشكالي كه در چرخهاي با سيستم كلاج اهرمي وجود دارد قيمت بيشتر آنها نسبت به چرخهاي با سيستم كلاج ستاره اي است.


 

اگر شما چرخهاي اسپينينگ يا اسپول ثابت را ترجيح مي دهيد، پي خواهيد برد كه بطور كل دو نوع انتخاب داريد- كلاج از جلو و كلاج از عقب. اينكه سيستم كلاج بر روي چرخ چه جايي قرار داده شده دلايل متفاوتي دارد. لزومأ موقعيت آن تنها بخاطر به وجود آوردن يك سيستم بهتر نيست. سيستم كلاج از جلوي چرخهاي اسپينينگ، معمولأ ويژگيهاي بيشتري دارد. بواسطه وجود واشرهاي ديسكي در سيستم كلاج اينگونه چرخها، آنها از بقا و كارآيي بيشتري برخوردارند.

چرخهاي اسپينينگ كلاج از عقب ممكن است كه در اسفاده راحتتر باشند اما معمولأ در برابر فشار ماهيهاي بزرگ تاب مقاومت ندارند و در شرايط سخت مانند چرخهاي اسپينينگ كلاج از جلو نيستند. همانند چرخهاي كانونشنال، نرمي و دقت سيستم كلاج چرخهاي اسپينينگ بسيار مهم است. اگر از سيستم كلاج از جلو يا كلاج از عقب استفاده مي كنيد، مطمئن شويد كه كلاج كه كلاج در فواصل كوچك سفت مي شود. همچنين مراقب ثبات و استحكام آن نيز باشيد. يعني وقتيكه نخ را كه از روي حالت خاصي از تنظيم نيرون مي كشيد، كلاج در تمام مدت بيرون آمدن نخ مي بايست فشار يكنواخت و ثابتي را وارد نمايد. در رويارويي با يك ماهي درشت، هر بي ثباتي در سيستم كلاج بي شك مي تواند باعث از دست دادن مقدار زيادي نخ باشد و كار را بر ماهيگير مشكل نمايد.

نوع سومي از كلاج بر روي برخي از چرخهاي اسپول ثابت وجود دارد كه به طعمه رونده يا Bait Runner مشهور است. اين سيستم براي صيد ماهياني چون كپور، سوف و اردك ماهي به روش انتظاري طراحي شده است. در اين حالت شما بر روي چرخ دو حالت تنظيم كلاج خواهيد داشت. شما مي توانيد سيستم كلاج را بر روي حالت آزادانه تنظيم نماييد و با استفاده از سيستم هشدار دهنده الكتريكي بدون آنكه ماهي متوجه مانعي شود، متوجه بردن طعمه توسط ماهي گشته و با چرخاندن يك دور دسته چرخ سيستم كلاج بر روي حالت دوم تنظيم كه از قبل خودتان تنظيم كرده ايد، ببريد. امروزه كاربرد اين چرخ بين ماهيگيران كپور تقريبأ فراگير شده است.

بالبرينگها:

درون كليه چرخهاي اسپينينگ، كانونشنال و بايت كاستينگ از بالبرينگ يا بوشهايي در مكانهاي خاص و استراتژيك جهت نرمي و دوام بيشتر و همچنين به عنوان يك تكيه گاه قرار داده شده اند. در بيشتر چرخهاي اسپينينگ از بالبرينگهاي غلطكي در قسمت غلاف كمان چرخ نيز استفاده شده است. بالبرينگهاي ضدزنگ آببندي شده نسبت به بوشها رجحان بيشتري در عملكرد نرم و پايداري بيشتر دارند. پس به طور معمول بالبرينگهاي بيشتر در يك چرخ نرمي بيشتري را فراهم خواهند آورد. چرخهاي با كيفيت دست كم از دو بالبرينگ ضدزنگ بهره مي برند. مدلهاي بهتر معمولأ از 4 تا 6 بالبرينگ بهره مي برند. هرچند در برخي از مدلهاي جديد چرخهاي اسپينينگ لوكس داراي بيش از 12 بالبرينگ نيز عرضه شده اند.


نسبت چرخ دنده ها:

 

نكته قابل ملاحظه ديگر هنگام خريد يك چرخ، نسبت چرخ دنده هاي آن است. به اين مفهوم است كه هنگامي كه يك دور دسته چرخ را مي چرخانيد، چند دور كامل كمان چرخ به دور اسپول خواهد چرخيد. در واقع نسبت چرخ دنده ها، چگونگي سرعت جمع شدن نخ به ميزان چرخاندن دسته چرخ توسط ماهيگير را بيان مي كند. چرخهاي اسپينينگ، بايت كاستينگ و كانونشنال مي توانند نسبت چرخ دنده هاي متفاوتي را عرضه كنند. از چرخ دنده هاي با سرعت جمع كردن كند (1-1 تا 1-3) تا سرعت جمع كردن بالا (1-4 تا 1-6).

چرخهاي با سرعت جمع كردن بالا جهت كار با طعمه هاي مصنوعي سريع در پشت قايق يا در جمع كردن نخ با سرعت هنگامي كه ماهي به سمت قايق در حركت است، بهتر مي باشد. مدلهاي با ويژگي نسبت چرخ دنده هاي كمتر همانند چرخهاي اخير قادر به جمع كردن سريع نخ نيستند اما قدرت چرخاندن دسته چرخ بيشتري را جهت روشهاي انتظاري و ترولينگ فراهم مي كنند.

ماهيگيراني كه در فكر خريد يك چرخ كانونشنال با عملكرد سنگين هستند، ممكن است كه به دنبال خريد يك مدل دو سرعته باشند. بهر حال آنها قيمت سنگين تري نسبت به همخويشان تك سرعته شان دارند. چرخهاي دو سرعته مزاياي گسترده متفاوتي را فراهم مي كنند از قبيل سرعت جمع كردن بالا و قدرت در چرخاندن دسته چرخ. با يك چرخ دو سرعته، ماهيگير مي تواند بطور دلخواه چرخ را از حالت جمع كردن نخ سريعتر به قدرت بيشتر تنها با فشردن ساده يك اهرم جابجا نمايند. نسبت چرخ دنده ها را معمولأ بر روي اسپول مي نويسند.

قابها:

همه چيز در مورد موتور - قرقره چرخ لانسه ماهيگيري

بيشتر قاب چرخها از آلومينيم (ريخته گري يا تراشكاري) يا گرافيت ساخته شده اند. هركدام از اين موارد فوايد و مضرات خود را دارند. چرخهاي ساخته شده از آنوديز آلومينيم ( روش ساخت و عمليات مربوط به آلومينيم و آلياژهاي آن توسط اكسيداسيون انديك) معمولأ قويترند و از دوام و پايداري بيشتري نسبت به مدلهاي گرافيتي برخوردارند. اما به هر حال سنگين ترند. چرخهاي با بدنه گرافيتي سبكتر و مقاوم تر نسبت به خوردگي مي باشند. تا به امروز آنها هنوز نتوانسته اند قدرت و دوام يكساني همانند چرخهاي آلومينيمي ريخته گري يا تراشكاري عرضه كنند.

به سبب طراحي ذاتي و طبيعي چرخهاي اسپينينگ، بدنه هاي آنها از چندين قطعه ساخته مي شود. بيشتر چرخهاي كانونشنال نيز در مدها و اسلوبهاي يكساني ساخته مي شوند. بهرحال برخي از كارخانه ها حداقل يك قطعه را به صورت گرافيتي عرضه كرده اند. اين سبك طراحي رويهم رفته يكپارچگي و قدرت چرخ را افزايش مي دهد. در عين حال نقصان سنگيني وزن را نيز جبران مي نمايد.

توازن و دوام:

چه چرخهاي كانونشنال يا اسپينينگ را ترجيح دهيد، اطمينان حاصل نماييد وقتيكه دسته چرخ را مي چرخانيد، احساس نرمي، صلبيت، قوت و استواري به شما دست مي دهد. در چرخهاي اسپينينگ، اين موضوع ارتباط بسياري به كيفيت مونتاژ اجزاء دوار و دسته چرخ دارد. اگر شما به لنگي چرخ توجه كنيد، آن بدين معني است كه چرخ فاقد اجزاء دوار بالانس شده مي باشد. همچنين چرخ مي بايست دسته اي با وزنه متعادل و خنثي كننده باشد تا عملكردي نرم و راحت در استفاده را فراهم نمايد. ويژگي بسيار مهم ديگر براي چرخهاي كانونشنال و اسپينينگ قابليت ضد برگشت نامحدود چرخ مي باشد. اين مكانيسم به حذف بازي دسته چرخ براي صلبيت بيشتر كمك مي كند. همچنين تأثير مثبتي در به قلاب افتادن ماهي دارد. وجود هرگونه خلاصي در دسته چرخ مي تواند سبب شود هنگامي كه تلاش در هدايت ماهي به سمت خود داريد، ماهي از دست برود.دسته هاي شستي دار و تركيبي مواردي شخصي پسند هستند اما بيشتر ماهيگيران طرحهاي متناسب تر و راحت تر را ترجيح مي دهند. دسته هاي شستي دار اغلب بوسيله كارخانه Penn و البته ديگر كارخانه ها نيز عرضه شده اند. همچنين دسته هاي شستي دار محكم نگه داشتن بيشتر هنگام شرايط مرطوب را فراهم مي كنند.

كنترل كننده هاي پرتاب:

اغلب چرخهاي كانونشنال و بايت كاستينگ مجهز به جزئي بنام سيستم كنترل پرتاب مي باشند كه كمك به تصميم گيري سرعت چرخش اسپول هنگام پرتاب مي نمايد. اين سيستمها مي توانند بسته به مدل چرخ بصورت گريز از مركز يا مغناطيسي باشند و تنظيمشان بسته به يكي از دو صورت داخلي و خارجي است. سيستمهاي كنترل گر پرتاب مي توانند كمك بسياري به افزايش حداكثر پرتاب و به حداقل رسيدن پيچ خوردگي نخ ماهيگيري داشته باشند. در هر حال جلوگيري از عمل پيچ خوردن نخ ماهيگيري در هيچ چرخي محال و غير ممكن نيست. اين موضوع بسيار مهمي براي ماهيگير است كه درك كند، هيچ چرخي بطور صد در صد بدور از پيچ خوردن وجود ندارد.

همه چيز در مورد موتور - قرقره چرخ لانسه ماهيگيري

قطع نظر از چگونگي پيشبرد مكانيسم كنترل گر هاي پرتاب، در هنگام پرتاب چه از مدلهاي مغناطيسي يا نيروي گريز از مركز براي كمك به كنترل گرهاي پرتاب استفاده شود، نياز است ماهيگير به آرامي با انگشت شست نيروي سبكي را به اسپول براي جلوگيري از پيچ خوردن نخ به كار برد. يك شست تعليم ديده به همراه سيستم موثر كنترل پرتاب بهترين دستورالعمل براي رهايي از مشكلات و آزارديدنها در پرتاب است.

مكانيسمهاي وسايل پيچيدن نخ ماهيگيري:

چرخهاي بايت كاستينگ و برخي از چرخهاي بزرگ كانونشنال داراي خصيصه مكانيسم پيچش نخي هستند كه بطور خودكار تضمين مي نمايد كه نخ بطور يكنواخت بر روي اسپول هنگام جمع كردن توزيع شود. بهر حال چرخهايي كه وسايل پيچيدن نخ را به دور اسپول عرضه مي كنند از آسودگي و راحتي بيشتري برخوردارند. (ديگر نگران هدايت نخ بصورت دستي نخواهيد بود) خوب، طبعأ آنها از ابزار مكانيكي پيچيده تري نسبت به چرخهاي استاندارد يا فاقد وسايل پيچيدن نخ مي باشند. برخي از مكانيسمهاي پيچيدن نخ نسبت به مدلهاي ديگر از پايداري و ضريب اطمينان بيشتري برخوردارند. اگرچه قطعاتي كه در بيشتر اين سيستمها بطور مرتب مورد استفاده قرار مي گيرند تمايل به فرسودگي دارند. البته كليه چرخهاي اسپول ثابت به اين سيستم مجهز مي باشند.

اسپولها:

در هنگام خريد هر يك از چرخهاي اسپينينگ و كانونشنال مي بايست به طرح و تركيب اسپول توجه شود. چرخهاي اسپينينگ با يكي از اسپولهاي آلومينيمي يا گرافيت عرضه مي شوند (در مواردي با هر دو). اسپولهاي آلومينيمي قدرت و دوام بيشتري را در برابر شكستگي و ترك خوردگي تحت لنگر پيچشي فراهم مي كنند.

بطور عمده دو نوع اسپول وجود دارد. اسپولهاي داخلي يا قابدار و اسپولهاي روباز. برخي از ماهيگيران اعتقاد وافري به عملكرد و راحتي مدلهاي قديمي اسپولهاي داخلي يا قابدار دارند. هرچند بيشتر نمونه هاي چرخهاي پيشرفته داراي اسپولهاي روباز هستند. روباز بودن كمك به جلوگيري نخ از گره خوردن يا گرفتار شدن درون قاب چرخ مي كند. بعلاوه گزينه هاي انتخاب اسپول چرخهاي اسپينينگ شامل اسپول استاندارد يا كم عمق و دراز شده (براي پرتاب بلند) يا عميق مي باشد. در طراحي اسپولهاي پرتاب بلند جديدتر كاهش اصطكاك نخ ملحوظ شده است در نتيجه از پرتاب بلندتري برخوردار است.

بيشتر چرخهاي كانونشنال شامل بايت كاستينگها داراي اسپولهاي ماشين كاري شده يا آلومينيمي هستند. هرچند كه ممكن است داراي اسپولهاي ساخته شده از گرافيت نيز باشند.مجددأ عرض مي كنم كه اسپولهاي آلومينيمي دوام و قدرت بيشتري را فراهم مي كنند و عملكرد توأم با دوام بيشتري دارند.براي بقا و دوام بيشتر، ماهيگيران مي توانند يك چرخ كانونشنال با اسپول روكش كروم، برنز يا فولاد ضدزنگ را انتخاب نمايند. آنها سطح بالاتري از دوام و قدرت را فراهم مي كنند و از مقاومت فرسايشي بيشتري برخورداند. اسپولهاي فلزي مانند اينها براي نوع ماهيگيريي كه نياز به دوام فوق العاده اي دارد يا هنگاميكه از نخهاي مخصوص داكرون يا سيم استفاده مي شود، بهترند.

بعلاوه طرح و تركيب اسپول مي بايست ظرفيت نخ مورد نظرتان را داشته باشد. قطع نظر از نوع چرخ كه قصد خريدش را داريد، اسپول نياز خواهد داشت تا مقدار كافي از تست پوند يا كيلوگرم نخ مورد نظر شما را نگاه دارد.


برای مشاهده بقیه صفحات این موضوع کلیک کنید